Procentowy udział strat ciepła z budynku

DOM PRZYSZŁOŚCI - energooszczedny

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest posiadanie „dachu nad głową”. Dziś jednak w przeciwieństwie do lat 70-tych buduje sie inaczej. Nowe spojrzenie na środowisko naturalne, oszczędność surowców, emisja dwutlenku węgla i wiele innych czynników powoduje, że nowe domy muszą być energooszczędne. Natomiast te zbudowane wcześniej należy modernizować.

Mniejsze koszty eksploatacyjne można osiągnąć przez termoizolację domów, przy zachowaniu prawidłowej wentylacji, a także zastosowaniu okien i szyb o odpowiednich parametrach.

Jak wiadomo sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj pół roku co wiąże się z wydaniem sporych pieniędzy na ogrzanie pomieszczeń. Jest jednak pewne, że ściany, które trzymają ciepło znacząco wpływają na nasze wydatki zmniejszając je do minimum. Mniej więcej po 10 latach od inwestycji w termoizolację jesteśmy w stanie zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie w zależności od nośnika energii.

Zanim jednak dokonamy zakupu warto zorientować się czy produkty, które zamierzamy nabyć posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają należne normy prawa budowlanego. W przypadku styropianu nie zaszkodzi sprawdzić jego wagę, ponieważ pomimo nakazów instytucji kontrolującej jakość nie wszyscy producenci stosują się do wymagań chcąc zaoszczędzić na surowcu. Takie postępowanie prowadzi do patologii polegającej na inwestycji bez celu, gdyż termoizolacja wykonania złym styropianem jest bezskuteczna. Bywa tak, że nie tylko nie daje zamierzonego efektu, ale niejednokrotnie dochodzi do jej trwałych uszkodzeń i naraża na koszty właściciela posesji. 

2010 Polstyr   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
powered by mtCMS   •    Agencja Interaktywna MTWeb